פק"ל בשגרה

מכיוון שהחיילים הם חיה היברידית המתקיימת על מדים ועל אזרחי ולעיתים המרווח בין המפגשים הצבאיים גדל, כדאי לצאת מהמרחב הצבאי ולייצר מפגשים גם בחיים האזרחיים. קבעו שני תאריכים שיהפכו למסורת פלוגתית בהם נפגשים כלל החיילים באזרחות. בים, לטיול משותף בטבע, לעל-האש. לא משנה מה הפלטפרומה החשיבות טמונה במפגש.

בעת בניית האירוע שתסתייעו במיפוי הפלוגתי ותראו מהם הכוחות הפנימיים שיש לפלוגה להציע. גם מבחינת המיקום וגם מבחינת התוכן שיש לצקת לאירוע. תשתדלו כמה שפחות להסתייע בכוחות חיצוניים והתבססו על כוחות פנימיים.

ניתן להסתייע באירועים שכבר קיימים ויכולים למשוך את חברי הפלוגה: מרוץ הר לעמק, מרתון, צליחת כנרת או אירועים ייחודים שמתאימים לפעילות.

שימו לב לשעות הפעילות ולאופי האירוע שיתאים לגיל הממוצע.

זכרו:

99% מהזמן חיילי הפלוגה הם אזרחים, לכן חשוב שיהיה נוכחים גם במרחב האזרחי ולא רק הצבאי. השילוב בין הצבאי לאזרחי הוא מוקד הכוח של יחידת המילואים כך שגם אם נפגשים פחות על מדים עדיין שומרים על קשרים ויוצרים חיבורים

א. הרשת הפלוגתית

פתיחת קבוצת whatsapp פלוגתית בה ניתן להודיע ולקשר בין חיילים באזרחות. לרבות משרות הנפתחות, הודעות על אירועים אישיים, שאלת שאלות שאינן קשורות לשיח הצבאי. הקבוצה הפלוגתית לא מחליפה את ערוץ המפקדים הרשמי- מחלקות, כיתות וכו'.

קבוצת הוואטס אפ צריכה לקבל הגדרה וכללים הקפידו שהקבוצה לא תהייה מקום להתנגשות פוליטית, שיש בה שיח מכבד ושהיא מובלת על ידי חיילים ומפקדים. חייל שמשתמש בפלטפורמה לטובת התססה או שיתוף מידע לא רלוונטי  וכו' יש צורך לפנות אליו בפרטי ולבקש ממנו להתנהג בהתאם לכללים.

ב. סבב מ'נשמע?

בסופו של דבר הכל אישי! חשוב שהמפקדים יערכו סבבי טלפונים לחיילים שתחת פיקודם הישיר (ראש השנה, פסח). זאת על מנת להתעדכן בסטטוס אישי ומשפחתי, ולזהות מקומות של חיבור וסיוע . מומלץ להיעזר בקובץ מעקב ותיעוד על מצב החיילים ומועד השיחה האחרונה.

ג. מפגשים 'על אזרחי'

לקיים מפגשי זום\פנים מול פנים סביב נושאים מרכזים שנחיצותם עולה מהשיחות האישיות וממפגשי הצוות\מחלקה (פנסיה, התנהלות פיננסית, משכנתא, חיפושי עבודה). בנוסף נעודד הקמה של  קבוצות עניין הנפגשות סביב נושאי תוכן מסוימים כדוגמת: ריצה (קבוצה משותפת של חיילי הפלוגה באחד המירוצים המתקיימים) , טיול ג'יפים,  טיול, גלישה.

אירועים לפי קבוצות ייחודיות בפלוגה (גברים נשואים\סטודנטים\משפחות וכ').

פחות חשוב מספר המגיעים אלא הסדירויות ומתן האפשרות להיפגש. חשוב לשמור על רציפות ואם קבענו אז להגיע, גם אם מגיעים למספר חד ספרתי.

בכל מפגש תנו מקום לחיזוק קשרים ולשיח. לא לשכוח  להצטלם ולהעלות לקבוצת וואטסאפ הפלוגתית ובכך ליצור אדוות של שיח ושינוי מגמה. 

פק"ל באזרחות

יצירת מסורות פלוגתיות סביב מועדים קבועים:

נפגשים בזום
נפגשים פנים מול פנים

ד. התנדבות פלוגתית

העשייה יחד למען האחר או למען מטרה משותפת יוצרת ערך מוסף ומביאה את המפגש ויצירת הקשר לעומקים נוספים.
רעיונות להתנדבויות פלוגתיות:

ה. לא שוכחים אף אחד

ביקור פצועים/חולים מחיילי הפלוגה, במקרה של  פציעה או מוות שלא בהכרח במסגרת צבאית,  חשוב  לקיים שגרת ביקורים עם המשפחה בדגש על אשפוז, שיקום, אזכרות, ימי הולדת.

שליחה של זר\תשורה לאירועים  (לידה\חתונה\אבל).

ו. חזקים ביחד

רשימת בעלי מקצוע עצמאיים המשרתים בפלוגה והשירותים הניתנים על ידם. לטובת יצירת חיבורים ועשיה משותפת. כדאי לבחון מתן הנחות ייחודיות\שוברים לרכישות לחברים מהפלוגה ובכך ליצור רשת מתגמלת המסייעת לחבריה.

ז. מנטורים

חיבור בין חיילים הנמצאים בשלבים ראשונים של קריירה/לימודים עם חיילים ותיקים שכבר צעדו במסלול זה ויכולים לתרום מניסיונם.