פק״ל לאימון

מלבד הזמן לפתח כשירות מבצעית האימון הוא הזדמנות לחיזוק הקשרים בין החיילים ולבניית זהות פלוגתית. חשוב שהחיילים ירגישו  חלק מהתהליך ולכן נקדיש לכך זמן למרות לוחות הזמנים הצפופים. במסגרת זו שימו לב כבר בשלב התכנון להקצות זמן הגיוני במיקום ובאורך לערב פלוגה, לשיחות מחלקתיות ולאפשרות שיח בין החיילים.

א. גיבוש צוות מובילים לערב פלוגה

כחלק מההכנות לאימון יוקצה נציג מכל צוות (לשים לב לגיוון גילאי ולייצג כלל שכבות הגיל של חיילי הפלוגה). יש לחפש חיילים המעוניינים לתת עוד קצת מעצמם, ומוכנים לעמוד מול הצוות/פלוגה ולדבר להוביל פעילות וכו'.

חברי הצוות יפגשו בפגישת זום אחת לפני האימון על מנת לתכנן את ערב הפלוגה ולחלק משימות. חשוב שלקראת הפעילות לכל חבר בצוות תהייה משימה מוגדרת. אנו רואים את ערב הפלוגה כחלק ממתווה רחב יותר ולכן הם צריכים לקבל משימות להמשך הכוללות גם פעילות עליה הם אחראים במהלך האימון.

ב. שרשרת חיול

נצלו את נקודת החיול למתן תחושה אחרת לחייל שזה עתה מגיע. שימו שלוש שאלות שעליהם למלא ואיספו את התשובות על פתקים. לאחר מכן תוכלו להשתמש בתשובות שניתנו כחלק מערב הפלוגה, או כפעילות ב"חצר אחורית".

-משהו שכנראה לא יודעים עלי?

-אם היה לי מיליון דולר ביד הייתי……

-פדיחה בלתי נשכחת

ג. שיחת מחלקה\צוות בפתיחת אימון

שיחת המחלקה בראשית האימון היא הזדמנות להכיר את האנשים ולחבר בין הממד האזרחי ממנו הם באו לממד הצבאי.מלבד זאת השיחה מאפשרת להנכיח ערכים שאותם אנו רוצים לחזק ולהביא אותם למישור המעשי (רעות, מקצועיות, חתירה לביצוע וכו').  על פי רוב ההתעסקות בשיחה היא על הפעילות העתידה להתקיים במסגרת האימון/תעסוקה ופחות על חייהם האזרחיים של החיילים. ביכולתו של המ"מ/מפק"צ להרחיב את השיח, באמצעות שורה של שאלות שיאפשרו לחיילים להביעה את עצמם. באחריותו של המ"פ לאפשר לשיחות מסגרת זמן של לפחות שעה המאפשרת למשתתפים להביא את עצמם לידי ביטוי. במסגרות גדולות המונות מעל 20 חיילים מומלץ לחלק את שיחת המחלקה לשתי קבוצות (מ"מ/סמל) וזאת על מנת לקיים שיח משמעותי.

חשוב שהמפקד ואחראי הלכידות יהיו ראשונים בסבב על מנת למנוע מבוכה, וכדי להראות בצורת חיקוי מהי מידת הפתיחות המצופה מהסבב.

שאלות שניתן להעלות בשיחת מחלקה/צוות:

ד. מעגלי שיח פלוגתיים- מזהים את ההון הפנימי

פלוגת המילואים מייצרת מפגש ייחודי בין קבוצות גיל שונות, בעלי מקצועות ופריסה ארצית. אנו רוצים במהלך האימון לפתוח צוהר לעולם האזרחי של החיילים ולתת למשתתפים הכרה בכך שהם יושבים על מאגר רחב של ידע וקשרים שיכולים לסייע להם באזרחות במגוון תחומים: בפיתוח אישי ומקצועי, בפיתוח קריירה, בהשקעות ויצירת שותפויות. המעגלים מאפשרים לבעלי ידע להתבלט, להיות משמעותיים ולקבל מקום בשיח הפלוגתי ולחיילים לקבל מידע מאנשים עליהם הם סומכים. בשלב השני אנו רוצים שיווצרו קשרים משותפים שימשיכו באזרחות על בסיס תחומי עניין. הן בקרב קבוצות והן בקרב יחידים וזאת באופן בלתי אמצעי וולונטרי על פי צורך.

נחלק את המחלקה\פלוגה לפי נושאים ונבקש מאחד החיילים שמתמצא בתחום לספר במשך 20 דק' על התחום. לאחר מכן יש לאפשר זמן לשאלות שהם הדבר החשוב שמעורר שיח ומאפשר לאנשים להביא את עצמם.

דוגמאות למעגלי שיח על פי נושאים
קריירה

לימודים

כסף והשקעות

ה. ערב פלוגה לא רק על האש

מבנה הערב יכול להשתנות בהתאם לשיח שהתקיים עם המובילים לפני האימון. אך חשוב להקפיד על העקרונות של מתן זמן ליצירת זהות, קשירת קשרים והקניית תחושת משמעות.

פתיחה ( 10 דק') – המ"פ מסביר לפלוגה את תפיסת הלכידות שהוא רוצה להוביל ואת האופן בה תפיסה זו תבוא ליידי ביטוי בקו הקרוב ובגרף הפעילויות העתידי. חשוב להראות את היתרונות העולים מהתוכנית לחיילים (נטווריקנג/רשת חברתית, היכרות מעמיקה, שיפור האווירה בפלוגה).

פעילות היכרות (20 דק') – 3-4 פעילויות היכרות המאפשרות שיח ומעבר של החיילים בין קבוצות שונות בתוך הפלוגה. מסתדרים מדרום לצפון\ימי הולדת\מספר ימי מילואים בשנה\מספר מדינות שביקרנו בהם.

שיחה (30 דק')-  השיחה נועדה לתת לחיילים ערך מוסף ברמה האישית. במקום הזה ניתן לבקש מחייל שהוביל/יזם פעילות באזרחות או בצבא לספר סיפור אישי. כדוגמת פתיחה של עסק וההתמודדויות שהיו במסגרת זו, הקמה של מיזם חברתי וכו'. ישנן פלוגות הלוקחות את השיחה למקום של שיח על מורשת הפלוגה ומספרים את סיפורה של הפלוגה לאורך השנים. בכל מקרה חשוב לא להביא מרצה חיצוני, אלא להתבסס על כוחות פנימיים.

מעגלי שיח (20 דק') –  קיום שיח משמעותי בין חיילי הפלוגה באמצעות ציוות לזוגות/שלשות והתחלפות בניהם ובכל פעם נעלה שאלה מרכזית שעליה משוחחים. לדוגמא דבר חדש שקרה לי מהמפגש הקודם\אתגר שעמו אני מתמודד\משהו שנאלצתי לוותר עליו כדי להגיע למילואים.

על האש – מתן אפשרות להמשך השיח בין השיפודים.

בערב הפלוגה ניתן לשלב פרידה מחיילים.

שיחת מחלקה צוות בפתיחת אימון 

שיחת המחלקה בראשית האימון היא הזדמנות להכיר את האנשים ולחבר בין הממד האזרחי ממנו הם באו לממד הצבאי. על פי רוב ההתעסקות בשיחה היא על הפעילות העתידית להתקיים במסגרת האימון/תעסוקה ופחות על הממדים הרב ממדים מהם הגיעו החיילים.

ביכולתו של המ"מ/מפק"צ להרחיב ולשנות את השיח, באמצעות שורה של שאלות שיאפשרו לחיילים להביעה את עצמם. באחיורתו של המ"פ לאפשר לשיחות מסגרת זמן של לפחות שעה המאפשרת למשתתפים להביא את עצמם לידי ביטוי. במסגרות גדולות המונות מעל 20 חיילים מומלץ לחלק את שיחת המחלקה לשתי קבוצות (מ"מ/סמל) ןוזאת על מנת לקיים שיח משמעותי.

חשוב שהמפקד ושאחראי הלכידות יהיו ראשונים בסבב על מנת למנוע מבוכה, וכדי להראות בצורת חיקוי מהי מידת הפתיחות המצופה מהסבב.

שאלות שניתן להעלות בשיחת מחלקה/צוות