קליטת חיילים חדשים

המעבר בין שירות סדיר לשירות מילואים הוא אירוע שמצריך שינוי תפיסה. למרות מרחק הזמן רבים עדיין מדמים את המילואים לסרט הקאלט, "גבעת חלפון", הפוגה מהנה מהשגרה עם ניחוח צה"לי שמחזיר קצת מחוויות העבר. למעשה אין הרבה קשר בין הדימוי למציאות.

כיום יחידות המילואים צריכות למצות את ימי המילואים עד תום, להיות מוכנות למשימות המורכבות ולהצליח להעמיד סטנדרט גבוה בפרק זמן קצר.

הנחיתה לעולם המילואים מצריך תיווך וסיוע. כזה המקטין את ההלם הראשוני, מתאם ציפיות ומראה את הצדדים היפים והייחודים של השירות ביחידת מילואים מגובשת ומחוייבת. מוצע מתווה לקליטת החיילים ברוח פק"ל (כך שאם אומרים לכם יש לנו נוהל לקליטת חיילים, אל תסמנו וי ותמשיכו קדימה. אלא תשתדלו לשאול את השאלות הנכונות ולראות שאכן מבוצע תהליך הרואה את האדם מאחורי המספר).

 

שלבים בקליטת חיילים חדשים בפלוגת מילואים

מפגש על מדים רגע לפני שמשחררים

ספרו להם על היחידה אליה הם מיועדים להגיע: משימות אליהן היא מיועדת, מיקום הימ"ח, קצת מורשת עבר ובעיקר ציפיות (לדוגמא: יש אימון כל שנה בן שבועיים, אחת לשלוש שנים אנו תופסים קו, הפלוגה מורכבת מוותיקים וצעירים אך יש ציפייה מכולם לשמור על מקצועיות ולהגיע לאימונים) אל תשכחו להעביר להם פרטי התקשרות ולחלק צ'ופר קטן שישאיר זיכרון חיובי.

במידה ולא התאפשר לכם להגיע למפגש פיזי, צרו קשר טלפוני עם החייל, חשוב לשמור על אווירה נעימה, פתוחה ומכילה, להביע התעניינות בחייל ולרשום מועדים רלואנטים עבורו אם יש כאלו כגון לידה צפויה או מעבר דירה על מנת שתוכלו להשתמש בכך בהמשך. כמו כן, עדכנו את החייל לגבי מועדים צפויים אם יש כאלו והותירו פרטי התקשרות למקרה הצורך.

ודאו כי החייל מחובר לקבוצת הוואטס אפ הפלוגתית

האימון הראשון שלי- הזדמנות לבניית רושם ראשוני

שבוע לפני האימון צרו עם החיילים קשר טלפוני שאלו אותם איך הם מגיעים לאימון? האם יש להם שאלות או קשיים שהם רוצים לשתף? ודאו שהם יודעים איזה ציוד נדרש והאם חסר להם דבר מה. את השיחה הזאת יוכל לבצע החונך הותיק המפורט בהמשך

חברו אותם לחייל ותיק בפלוגה שידע לוודא שהם מגיעים ויפגוש אותם כבר בשלב ההתחיילות. קבלת הפנים של דמות מוכרת שמחברת לפלוגה, למיקומים השונים מהשק"ם ועד למערום הציוד הפלוגתי.

במהלך האימון קיימו ביקור קצר בתחנות מרכזיות בפלוגה ומפגש עם חיילים שאסור להחמיץ

להעמיק את ההיכרות – עם הפנים קדימה

פנו זמן במהלך האימון לשיחה אישית שאינה מתמקדת רק בתפקיד הצבאי. חשוב שאת השיחה יקיים המ"פ/מפקד הצוות-מחלקה ואולי גם הרשם הפלוגתי.

זו הזדמנות להכיר היבטים נוספים מחייו של החייל: תחומי עניין, כיוונים וחלומות לעתיד, מקום מגורים, זוגיות וכו'. כאן זהו המקום לנסות ולקיים חיבורים בין חיילים נוספים בפלוגה. כאלו שיש להם תחומי עניין נוספים היכולים ליצור יחד עימו את הקבוצות הפנימיות המתחברות בין תקופות השירות השונות.

אפשרו לחייל להציג את עצמו לפלוגה והשתדלו לקבלו בטקס קטן שמחזק את הזהות הגאווה והשייכות, במידה והדבר ניתן, מומלץ להעניק לו תשורה קטנה ומחברת לפלוגה.

 

דוגמא לתסריט שיחה לחייל חדש

 • על המפקד

  אישי - שם, גיל, סטטוס משפחתי, מקום מגורים, תחום עיסוק. - צבאי – מחזור גיוס, ממתי בפלוגה, ממתי בתפקיד

 • על הצוות

  מספר לוחמים, טווח גילאי לוחמים, מספר לוחמים חדשים בני המחזור של החייל שנקלטים בצוות ושמותיהם

 • על הפלוגה

  אופי הפלוגה והאווירה המשפחתית, אינטראקציה בין הצוותים , היעדר ותיקות/צעירות, שיעור התייצבות גבוה ומערכת יחסים שמתבססת על ערבות הדדית ומחויבות בין האנשים. המ"פ והסמ"פ שגדלו בפלוגה כמפק"צים וכמובן שמותיהם

 • היכרות עם החייל

  ספר לי קצת על עצמך" - גיל, מגורים, עיסוק/לימודים/טיולים, סטטוס משפחתי. תכניות לעתיד הקרוב – הרשמה ללימודים, נסיעה צפויה לטיול ארוך, הקמת עסק. אתגרים/קשיים/רצונות לדוגמא חיפוש עבודה, קישור לאנשים בתחומים שונים, מאחר ואנו מרכזים מידעים על כל אנשי הפלוגה במטרה לסייע זה לזה... יש בפלוגה זקנים שמקושרים ושמחים לסייע.

 • צפי למופעים

  אם יש מפגש צוות חברתי מתוכנן, אירוע "פק"ל" מתוכנן, מופע קרבי, אימון/תע"מ

 • מקום לשאלות

  האם יש דבר מה שתרצה לשאול או לשתף? האם חסר לך ציוד ?

 • בקשות

  שאלון – בתום השיחה אעביר אליך שאלון מיפוי פלוגתי המסייע לנו לשתף את החיילים ולפעול לאירועים בהתאם לצרכים האישיים ולתחומי העניין. אשמח שתמלא אותו בסוף השיחה. סרט / תמונה – ניתן לבקש מהחייל החדש סרטון קצר בו הוא מציג את עצמו או תמונה שעליה הוסיף פרטים על עצמו באמצעותם נציג אותו בהמשך לפלוגה.

 • סיכום

  שמחתי להכיר אותך, ברוך הבא למשפחה! בהמשך ייצור איתך קשר אחד מחיילי הפלוגה וילווה אותך בתהליך הקליטה. אני זמין לכל שאלה או סוגיה, צבאית או אזרחית. בתום השיחה אעביר לך קישור לשאלון הפרטים האישיים, דף אנשי קשר מרכזיים בפלוגה (טלפונים וכתובות מג"ד, סמג"ד, מ"פ, סמ"פ, רס"פ ). באם קיימת קבוצת טרמפים אציע לצרף אותו לקבוצה.

 • השלמת הפעולה

  העברת קישור לשאלון צירוף לקבוצת טרמפים שליחת דף קשר גורמים רלוואנטיים מילוי דף תעוד שיחה, תיוג בקלסר כח אדם ושליחת העתק למ"פ. במידה ובמהלך השיחה עלו מועדים רלוואנטיים כגון מועד לידה משוער וכיוצ', מומלץ להכניסו ליומן המפקד כדי להתקשר בהמשך ולהתעדכן.