אודות פק״ל

תכנית פק"ל- פלוגה. קהילה. לכידות. היא תכנית לאומית לפיתוח יחידות מילואים כקהילות במטרה לחזק את החיבור בין חיילי היחידה, להגביר את תחושת הלכידות ולהעלות את מחויבות החיילים ליחידותיהם.

הסיפור שלנו

תוכנית פק"ל החלה כפיילוט בשנת 2018, בשיתוף פעולה של קרן מיראז' ישראל, אכ"א-ענף תכנון כוח אדם מילואים וקצין מילואים ראשי. רעיון פיתוח יחידות מילואים כקהילות היה פרי יוזמתו של אריאל בן גד (רס"ן במיל')  מ"פ צנחנים במילואים: "מצד אחד, יש תחושה של ירידה במחויבות ואתגר בשמירה על לכידות היחידה, ומצד שני- היתרון האנושי של משרתי המילואים בולט לכל מי שחווה את שירות המילואים. מתוך כך, ברור כי חיבור משמעותי ועמוק בין האנשים- תוך יצירת קהילה, מביא לתועלת כפולה- יחידה מלוכדת ומכונה יותר למלחמה, ומתן ערך ייחודי למשרת- תחושת שייכות לחבורה ייחודית, חיבור ורשתיות עם הון אנושי ייחודי ורב מימדי, ויכולת ליצירת קשרים שאינה קיימת במעגלי חיים אחרים של המשרת"

בעזרת "מרכז שדמות" למנהיגות קהילתית במכללת אורנים ו-"קומפס" לתכנון והערכה של תכניות לשינוי חברתי, נבנה מודל ליווי ייחודי ליחידות המילואים בתהליך פיתוח היחידה כקהילה.

תאוריית השינוי שלנו

בבסיס התוכנית ניצב היתרון היחסי של שירות המילואים – האנשים והקשרים ביניהם. התוכנית מעניקה למשרת ערך מוסף ייחודי – רכיב זהותי המקנה לו תחושת משמעות ושייכות תוך שילובו ברשת רב-ממדית של קשרים. בהלימה לגישה הקהילתית, המשמעות והשייכות מובילות את המשרת להגברת מחויבותו לקבוצה, ובכך נסגר המעגל – משרת עם מוטיבציה ומחויבות גבוהה יותר לחבריו וליחידתו. באמצעות חיזוק הזהות והקשרים ביחידה, נוצרת יחידה מלוכדת וחסונה יותר, מוכנה יותר ליום פקודה ובעלת יכולת התמודדות טובה יותר עם משברים ואירועי קיצון.

אנו רואים במשרתי המילואים פסיפס ייחודי של החברה הישראלית. לצד פיתוח היחידות כקהילות וחיזוק יחידות המילואים, קהילות המילואים מחזקות גם את החברה הישראלית תוך יצירת חיבורים בין מגדרים שונים ומגוונים וחלקים שונים בחברה הישראלית.

פק"ל הופכת את שירות המילואים מחובה להזדמנות ומסייעת ביצירתם של קשרים, חיבורים בין קבוצות שונות בחברה הישראלית ובכך מחזקת לא רק את מערך המילואים אלא את החברה  בישראל. 

תהליך הליווי בפק"ל

היחידות המשתתפות בתוכנית מקבלות ליווי מקצועי הנפרס על פני שנת פעילות.  לכל פלוגה הלוקחת חלק בתוכנית משובץ מנחה המלווה את מפקד הפלוגה ביצירת תהליך שנתי לפיתוח היחידה כקהילה.

התוכנית כוללת הכשרה וליווי של צוות מובילים קהילתיים מקרב חיילי היחידה המחוללים יחד עם המפקד את תהליך הלכידות היחידתי.
לאורך השנה היחידה מקבלת מעטפת מלאה-מקצועית ומשאבית – לביצוע התוכנית.

לצד תהליך הליווי השנתי, פק"ל מציעה מגוון סדנאות, הכשרות, ימי עיון ותהליכי ליווי קצרי מועד, המסייעים למפקדים להפוך את יחידותיהם לקהילות.

מוזמנים ליצור עמנו קשר ונשמח לסייע לכם בחיזוק הלכידות והקהליתיות ביחידתכם.

0
פלוגות מילואים שליוינו עד כה בתוכנית
0
ימי הכשרות לצוותי מובילים קהילתיים
0
סדנאות גדודיות
0
ימי לכידות פלוגתיים

שותפים

קרן מיראז' ישראל

קרן מיראז' ישראל היא קרן פילנתרופית משפחתית של דיוויד ולורה מיראז', מדנוור, קולורדו שבארה"ב. הקרן פועלת בישראל מאז 1998 ועוסקת במגוון תחומים חברתיים וכלכליים, שמטרתם לחזק את החברה הישראלית על כל גווניה. הקרן מפתחת ומעצימה מעגלים של השפעה מתוך תפיסה שלאלה המועצמים יש יכולת לחזק אחרים ומכאן להוביל לצמיחה למען כלל אזרחי המדינה.

קרן מיראז' ישראל מפעילה מספר תוכניות מרכזיות, בהן תוכניות לפיתוח כללי בנגב, קידום תיירות חקלאית בנגב, תוכנית 'כנפיים' המעניקה ליווי לחיילים בודדים ותוכנית מחוברים לחיים להנגשת טכנולוגיה לבני הגיל השלישי.

קצין המילואים הראשי

בקרוב

אכ"א-ענף תכנון כוח אדם במילואים

בקרוב